A fáraók az ókori Egyiptom uralkodóik voltak. A fáraó egy időben istenség és ember. Ő a király, aki irányítja Egyiptomot, és ő a templomok főpapja.
Mit jelent a fáraó szó?
Ezt a szót a görögök alkották az egyiptomi ,,per-aá" szóból, ami nagy házat jelent. Nem a király palotáját jelenti, hanem az egész királyságot, aminek be kell tudnia fogadni minden egyiptomit. Az Újbirodalomtól kezdve a szó a királyt magát jelenti.
A fáraó tejhatalmú uralkodó. Tulajdonosa Egyiptom minden földjének és kincsének. Minden egyiptomi ad neki egy részt adó gyanánt terményéből, amit az írnokok könyvelnek el. Ő rendelkezik a hadsereg fölött is. A király mondja a törvényeket, amelyeknek mindenkinek engedelmeskednie kell: hatalma megkérdőjelezhetetlen. Az egyiptomi hagyomány szerint az istenek azért rendelték ki a fáraót, hogy fenntartsa a békét és az igatságot az emberek között. Nélküle káosz lenne Egyiptomban. Meg kell védenie az egyiptomiakat ellenségeiktől.Minden évben adományokat ajánl a Nílus istenének, hogy az áradások termékenyek legyenek. Ha nem megfelelő a termés, a fáraó a saját raktári készletéből ad enni a népnek.
Hogyan kell viselkedni a fáraó elött?
A fáraó egy felsőbb rendű lény. Bárkinek, aki találkozik a fáraóval vagy a királyi család bármely tagjával, le kell térdelnie és meg kell csókolnia a földet. Az egyiptomiak így mutatják ki tiszteletüket és félelmüket uralkodójuk iránt.
A leghíresebb egyiptomi forrás, amely az uralkodói műveltségről szól, az ún. Neferti-prófécia. A történet szerint Sznofru a "Neferti" (jelentése: egy bölcs ember keletről) szót írta le egy papiruszra. Mindez azonban nem megcáfolhatatlan bizonyíték, hiszen a szöveg ezer évvel később, a 12. dinasztia idején készült, azonban rávilágít arra, hogy az i. e. 20-19. században az egyiptomiak akár el tudtak képzelni egy ilyen helyzetet.
Pár híres fáraó:
-
II. Ramszesz
-
Kleopátra
-
Tutanhamon
(Tutanhamon)
Kattints arra a képre, amelyiket nagyobb méretben szeretnél megnézni!
|